Profil katedry
Katedra ústavního práva a politologie se věnuje výuce a výzkumu o českém ústavním systému, vnitrostátní i mezinárodní ochraně lidských práv, ale také o otázkách ústavní teorie a státovědy a problémech na rozhraní práva a politiky.
S členkami a členy katedry se primárně setkáte v povinných předmětech magisterského (Státověda, Ústavní právo I a II, Lidská práva a soudnictví) či bakalářského studia.
Katedra však nabízí také spoustu možnosti pro studenty a studentky, kteří se chtějí v této oblasti rozvíjet nad rámec povinných předmětů. V prvé řadě jde o oblíbené povinně volitelné předměty, které do hloubky probírají aktuálně nejpalčivější problémy v daném tématu (např. právní otázky genderové rovnosti, role soudů při klimatické litigaci či nenávistné projevy na sociálních sítích) a nabízí také procvičení znalostí v praxi (např. na Soudním dvoře EU či v Kanceláří veřejného ochránce práv).
Katedra se ale také snaží o budování otevřené a přátelské komunity prostřednictvím pravidelných výjezdních seminářů (DOUPě), přípravou na týmů na moot courty a také skrze pravidelné čtecí skupiny (Ústavněprávní čtení a Reading Group). Tyto příležitosti pro propojení studentek a studentů magisterského, bakalářského a doktorského studia s členy a členkami katedry jsou otevřené pro všechny už od prvního ročníku. Na nastupující studentstvo prvního ročníku, případně dokonce středoškoláky a středoškolačky, pak míří předměty a akce organizované komunitou v rámci dovednostně zaměřeného projektu Street Law.
Studentky a studenti se mohou zapojit také do výzkumu katedry. Každý rok katedra vypisuje otevřenou výzvu pro pomocné vědecké síly (tzv. PomVědy), vypisuje ale také řadu témat pro studentskou vědeckou odbornou činnost (SVOČ) či zajímavá témata na závěrečné práce. Pro vědecky nadané studentky a studenty katedra nabízí doktorský studijní program Ústavní právo a státověda.
Katedra je přitom otevřená nejen personálně, ale rovněž co do předmětu výzkumu. Řada členů se podílí na interdisciplinárním výzkumu zejména v oblastech law and society, law and politics, nebo law and economics. Také proto úzce spolupracuje s ostatními příbuznými pracovišti, zejména pak s Ústavem pro otázky soudnictví (JUSTIN), ale třeba i s Ústavem práva a technologií.
Pro aktuální informace o činnosti katedry se vyplatí sledovat sociální sítě katedry (Facebook, Instagram). Ať už Vás z činnosti katedry zaujme cokoliv a chtěli byste se dozvědět víc, neváhejte se také obrátit přímo na členky a členy katedry nebo na doktorandy a doktorandky. Jsme tu pro Vás.